ROK 2023


22.12.2023

INKUBATOR KARIERY

Wniosek o Trening zawodowy (1).pdf

PRACODAWCO!

Inkubator Kariery – Punkt Doradztwa dla Młodzieży rusza z nowym, testowym modelem staży - trening zawodowy!

Trening zawodowy to innowacyjny pomysł Powiatowego Urzędu Pracy na stworzenie możliwości zdobycia stałej pracy oraz nowego doświadczenia zawodowego dla osób młodych od 18 do 30 roku życia, zamieszkałych na terenie powiatu bytowskiego!

Dla wybranych 15 uczestników projektu oferujemy:

8 miesięczny trening zawodowy realizowany w okresie od stycznia do listopada 2024r.

Pierwsze 4 miesiące uczestnik zdobywa nowe doświadczenie zawodowe u wybranego pracodawcy, za które otrzymuje stypendium w wysokości 2,5 tys. złotych wypłacane przez Powiatowy Urząd Pracy w Bytowie.

Kolejne 4 miesiące treningu zawodowego uczestnik zostaje zatrudniony przez pracodawcę na umowę o pracę na cały etat, z wynagrodzeniem na poziomie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na wniosek pracodawcy część kosztów zatrudnienia będzie refundowana przez PUP. Wysokość refundacji zostanie uprzednio uzgodniona ale nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę i składek na ubezpieczenie społeczne.

Co musisz zrobić, by zgłosić swoją kandydaturę?

Pobierz wniosek o zorganizowanie treningu zawodowego lub odbierz go w Inkubatorze Kariery – Punkcie Doradztwa dla Młodzieży, ul. Slipyja 1/6 w Bytowie lub w Ośrodku Pomocy Społecznej na terenie Twojej gminy.

https://bytow.praca.gov.pl/-/22434062-pracodawco-ruszamy-z-nowym-testowym-modelem-stazy-trening-zawo...

Wypełniony formularz dostarcz do:

Osobiście do Inkubatora Kariery

E-mailem: wirkus@pup.pl, zakrzewska@pup.pl

Przekaż pracownikowi Ośrodka Pomocy SpołecznejPotrzebujesz więcej informacji?
519 074 632 lub 519 074 633


15.11.2023

INKUBATOR KARIERY

Trening zawodowy

Ruszamy z nowym, testowym modelem stażów – treningów zawodowych!

Trening zawodowy to innowacyjny pomysł @Powiatowy Urzęd Pracy w Bytowie na stworzenie możliwości zdobycia stałej pracy oraz nowego doświadczenia zawodowego dla osób młodych od 18 do 30 roku życia, zamieszkałych na terenie powiatu bytowskiego!

Oferujemy dla wybranych 15 kandydatów:

+ pakiet aktywizacyjny w wysokości ok. 4 tysięcy złotych w celu zniwelowania barier uniemożliwiających wejście na rynek pracy

Nie posiadasz prawa jazdy lub środka transportu? Opiekujesz się dzieckiem? Brakuje Ci odpowiednich kwalifikacji? Twój stan zdrowia ogranicza Cię, aby podjąć dowolną pracę?

To tylko kilka przykładów sytuacji, które mogą powstrzymywać Cię od wejścia na rynek pracy. Dzięki otrzymanym środkom możesz opłacić opiekę nad dzieckiem, kupić rower lub bilet miesięczny. Możemy także sfinansować dla Ciebie szkolenie, kurs prawa jazdy, badania lekarskie i wiele innych.

+ 8 miesięczny trening zawodowy

Przez pierwsze 4 miesiące zdobywasz nowe doświadczenie zawodowe u wybranego pracodawcy, za które otrzymujesz wynagrodzenie (bon stażowy) w wysokości 2,5 tys. złotych od Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie. Na kolejne 4 miesiące zatrudnia cię pracodawca już na umowę o pracę!

+ premię za frekwencję

Podczas realizacji naszej misji kierujemy się wieloma wartościami m.in.: zaangażowaniem, sumiennością, pracowitością i uczciwością.
Wiemy jak cenne one są, dlatego chcielibyśmy nagrodzić sumiennych uczestników premią za frekwencję w wysokości 2 tys. złotych, wypłacaną w połowie trwania treningu zawodowego.


Co musisz zrobić, by zgłosić swoją kandydaturę?

 1. Pobierz na stronie PUP formularz zgłoszeniowy do treningu zawodowego *link* lub odbierz go w Inkubatorze Kariery – Punkcie Doradztwa dla Młodzieży, ul. Slipyja 1/6 w Bytowie albo w najbliższym Ośrodku Pomocy Społecznej.
      2. Wypełnij formularz zgłoszeniowy

      3. Umów się na indywidualną rozmowę z naszym doradcą zawodowym oraz doradcą młodzieży

Chciałbyś się zapisać na indywidualne spotkanie z doradcą zawodowym?
Potrzebujesz więcej informacji?

Zadzwoń: 519 074 632 lub 519 074 633


13.11.2023

INKUBATOR KARIERY

Inkubator Kariery  przygotował harmonogram warsztatów i spotkań w Punkcie Doradztwa dla Młodzieży w Bytowie. Harmonogram obejmuje wydarzenia zaplanowane na III tydzień listopada.

10.11.2023

PROGRAM POPŻ, POMOC ŻYWNOŚCIOWA

Gmina Tuchomie przystąpiła do realizacji Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Obecnie będzie realizowany podprogram 2023.


CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom gminy Tuchomie pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących.

Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie lub swojej rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych.

O kwalifikowalności do pomocy żywnościowej decyduje GOPS w Tuchomiu.

OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: grudzień 2023r. – wrzesień 2024r.


Dochód uprawniający do skorzystania z pomocy żywnościowej wynosi:

1. Dla gospodarstw jednoosobowych – 1.823,60zł. netto;

2. Dla gospodarstw wieloosobowych – 1.410,00zł. netto na osobę w rodzinie.


Informujemy ponadto, że wydanie żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa nie jest uwarunkowane wnoszeniem jakichkolwiek opłat przez osobę potrzebującą ani uzależnione od jakichkolwiek świadczeń na rzecz Organizacji Partnerskiej Lokalnej, tj. Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tuchomiu czy Organizacji Partnerskiej Regionalnej, tj. Banku Żywności w Tczewie.


27.10.2023

PROGRAM POPŻ, POMOC ŻYWNOŚCIOWA

POPŻ 2014-2020 PP 2021Plus – efektyGminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuchomiu z terenu województwa pomorskiego przy współpracy z Bankiem Żywności w Tczewie realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 PP 2021 Plus współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie kwiecień 2023 – wrzesień 2023.Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie zestaw roczny artykuły spożywczych: powidła śliwkowe, makaron jajeczny mleko UHT szynka wieprzowa mielona cukier biały olej rzepakowy o wadze min. 10 kg.


Pomoc żywnościowa trafiła do 313 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu gminy Tuchomie

Osobom potrzebującym przekazaliśmy 3,6934 ton żywności w formie 313 paczek żywnościowych.W ramach POPŻ PP 2021plus dla osób korzystających z pomocy żywnościowej prowadzono warsztaty edukacyjne w ramach działań towarzyszących.


17.10.2023

Mobilny Punkt Inkubatora Kariery wystartował w Tuchomiu!

Inkubator Kariery – Punkt Doradztwa dla Młodzieży we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tuchomiu zaprasza na spotkanie dotyczące możliwości rozwoju kariery zawodowej, dzięki wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie oraz ofercie Inkubatora Kariery.

Chcesz założyć własną działalność gospodarczą?
Zapisać się na wartościowe kursy i staże?
A może chciałbyś rozwinąć swoją wiedzę i umiejętności poprzez warsztaty?
Potrzebujesz pomocy specjalisty?

Osoby, które zgłoszą się do projektu uzyskają wsparcie i informację w zakresie m.in.

 • aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego,

 • możliwych form pomocy społecznej,

 • doradztwa psychologicznego,

 • doradztwa w zakresie edukacji,

 • doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej,

 • doradztwa w zakresie możliwości mieszkaniowych oraz

 • doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego.


Serdecznie zapraszamy młodzież od 18 do 30 roku życia na spotkanie w budynku Urzędu Gminy Tuchomie sala nr 20, dnia 18 października 2023 r. o godzinie 9:30.

Czas na Młodych – Czas na Ciebie!

Więcej informacji znajdziesz na naszych social mediach:

Facebook: Inkubator Kariery – Punkt Doradztwa dla Młodzieży
Instagram: inkubatorkarierybytow

Lub pod numerem telefonu:
519 074 633


12.10.2023 r.

INFORMACJE PRAWNE

W celu zwiększenia świadomości prawnej społeczeństwa w ramach edukacji prawnej organizacja prowadząca punkty nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie powiatu bytowskiego, opracowała broszury informacyjno-tematyczne pn.:

 • ,,Przyjęcie i odrzucenie spadku’’
 • ,,Przesyłanie dokumentów tożsamości przez Internet’’  
 • ,,Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej’’
 • ,,Kredyty chwilówki – na co zwrócić uwagę’’
 • ,,Darowizna, cofnięcie darowizny’’
 • ,,Alimenty na małoletnich’’
Osoby zainteresowane zachęcamy do lektury.
Alimenty na małotelnich_compressed.pdf
Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej_compressed.pdf
Darowizna, cofniecie darowizny_compressed.pdf
Przesyłanie dokumentow tozsamosci przez internet_compressed.pdf
Kredyty chwilowki- na co zwrocic uwage_compressed.pdf
Przyjecie i odrzucenie spadku_compressed.pdf

12.10.2023 r.

W środę, 04 października, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie – Janusz Wiczkowski, wraz z Burmistrzem Bytowa – Ryszardem Sylką oraz Starostą bytowskim – Leszkiem Waszkiewiczem dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi oraz otwarcia Inkubator Kariery - Punkt Doradztwa dla Młodzieży, który mieści się przy ul. Slipyja 1/6 w Bytowie. Osoby do 30. roku życia będą mogły skorzystać u nas z szerokiego wsparcia specjalistów, by z sukcesem wejść na rynek pracy.

Inkubator Kariery to punkt informacyjno-doradczy dla młodych ludzi w wieku 18 – 30 lat, zamieszkujących powiat bytowski.

Nowoczesna forma Inkubatora Kariery zakłada kompleksowe wsparcie poprzez integrację konkretnych usług z rozwiązaniami, które ułatwią osobom młodym wejście na rynek pracy.


Osoby, które zgłoszą się do punktu uzyskają wsparcie i informację w zakresie m.in.

 • aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego,

 • możliwych form pomocy społecznej,

 • doradztwa psychologicznego,

 • doradztwa w zakresie edukacji,

 • doradztwa w zakresie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej,

 • doradztwa w zakresie możliwości mieszkaniowych oraz

 • doradztwa prawnego i ekonomiczno-finansowego.

Ponadto, realizacja projektu zakłada współpracę z lokalnymi pracodawcami, u których testowany będzie nowy model odbywania stażu – tzw. trening zawodowy.

W ramach projektu założona została także pula środków gwarantująca pomoc, mającą na celu zniwelowanie zdiagnozowanych barier m.in.: zdrowotnych, wizerunkowych, komunikacyjnych, technicznych itp., która realizowana będzie z udziałem partnerów.

Projekt realizowany będzie do 31.12.2024 r.

Inkubator Kariery – punkt doradztwa dla młodzieży oraz PUP Bytów składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w oficjalnym otwarciu, a także partnerom projektu, m.in. Ośrodkom Pomocy Społecznej z powiatu bytowskiego, którzy wspierają nas w tym przedsięwzięciu. Dzięki Waszemu wsparciu, możemy zapewnić młodzieży dostęp do profesjonalnego doradztwa i szkoleń, które pomogą im w rozwijaniu swoich umiejętności i zdobywaniu nowych doświadczeń.

Jesteśmy przekonani, że dzięki otwarciu Inkubatora Kariery nasza młodzież zyska nowe możliwości rozwoju i wsparcie w znalezieniu swojej drogi zawodowej. To ważny krok w budowaniu przyszłości powiatu bytowskiego.

Aktywizacja zawodowa bezrobotnych wspierana jest ze środków rezerwy Funduszu Pracy, będącej w dyspozycji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach naboru na projekty pilotażowe pod nazwą „Czas na Młodych – punkty doradztwa dla młodzieży”.

#otwarcie #InkubatorKariery #Czasnamłodych #projekt #pilotaż #MRIPS #PUPBytów #doradztwozawodowe #mlodziez #kariera #powiatbytowski #OPS #Bytów #Miastko #Parchowo #Lipnica #Studzienice #Czarnadąbrowka #Kołczygłosy #Borzytuchom #Trzebielino #Tuchomie

Facebook: https://www.facebook.com/InkubatorKarieryBytow

Instagram: @InkubatorKarieryBytow

Link do relacji video z Głosu Pomorza: https://gp24.pl/tu-zaplanujesz-swoja-kariere-w-bytowie-otwarto-inkubator-kariery-dla-mlodych-osob-wideo/ar/c1-17952319


21.09.2023 r.

BEZPŁATNA POMOC PSYCHAITRYCZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, mając na uwadze wprowadzaną na obszarze całego kraju reformę opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży zapoczątkowaną w roku 2020 i opartą o nowy model zakładający stworzenie sieci ośrodków w ramach trzech poziomów referencyjnych, poinformował o osiągniętym stanie zabezpieczenia świadczeń dla tej grupy pacjentów na obszarze województwa pomorskiego:
 1. I poziom referencyjny – Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – w których realizowane są świadczenia w zakresie ambulatoryjnym przez psychologów, psychoterapeutów oraz terapeutów środowiskowych;

W ramach pomocy oferowanej w ośrodkach można skorzystać z następujących świadczeń:

• porada psychologiczna diagnostyczna

• porada psychologiczna

• sesja psychoterapii indywidualnej

• sesja psychoterapii rodzinnej

• sesja psychoterapii grupowej

• sesja wsparcia psychospołecznego

• wizyta, porada domowa lub środowiskowa.

Pacjenci mogą skorzystać z oferty tych ośrodków bez skierowania lekarskiego. Wskazane ośrodki udzielają pomocy dzieciom, które nie potrzebują diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii. Praca ośrodków oparta jest przede wszystkim na realizacji świadczeń w środowisku. Z tego powodu zalecany jest wybór ośrodka jak najbliżej miejsca zamieszkania.

 1. II poziom referencyjny – Centra Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży - poradnie zdrowia psychicznego - w których realizowane są świadczenia ambulatoryjne przez lekarzy psychiatrów, psychologów oraz psychoterapeutów;

 2. III poziom referencyjny Ośrodki Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej dla Dzieci i Młodzieży - w których realizowane są świadczenia stacjonarne przez lekarzy psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów zajęciowych,

wykaz-miejsc-udzielania-swiadczen-w-zakresie-opieki-psychiatrycznej.pdf

08.09.2023 r.

BIESIADA z Senio-RITĄ

prev next


W dniu 7 września 2023 r. w Modrzejewie, przy Izbie Regionalnej odbył się trzeci piknik w ramach projektu „Senio-RITA”.

W pikniku pt. : „Biesiada z Senio-RITĄ” wzięli udział uczestnicy projektu oraz zaproszeni goście: wójt gminy Tuchomie Jerzy Lewi Kiedrowski, sekretarz gminy Jacek Żmuda- Trzebiatowski, skarbnik gminy Danuta Kiedrowska, przewodniczący Rady Gminy Wiesław Bezhubka, przewodnicząca Rady Seniorów Stefania Łączkowska-Malczewska, ks. proboszcz Franciszek Pudlewski, koordynatorzy projektu Państwo Patrycja i Marcin Osińscy. O oprawę muzyczną, przepyszny poczęstunek i świetną zabawę zadbała firma Przygoda-team. Przy wspaniałej pogodzie, suto zastawionych stołach, iście biesiadnych nastrojach zabawa trwała do godzin wieczornych.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia, w szczególności Panu Cezaremu Materkowi za udostępnienie pięknego, klimatycznego miejsca.


31.08.2023 r.

WYCIECZKA DO AEROKLUBU

W dniu 25 sierpnia 2023 roku w ramach projektu Razem w drodze q przyszłości II Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuchomiu zorganizował wycieczkę do Aeroklubu Słupskiego. Dzieci pod okiem pilotów bawiły się odlotowo!


31.08.2023 r.

PIKNIK RODZINNY

W dniu 7 lipca 2023 roku w ramach projektu Razem w drodze q przyszłości II Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował Piknik Rodzinny. Zabawa odbyła się na Placu Rycerskim przy plebani, dzieci miały zapewnione szereg atrakcji: pokaz rycerski , dmuchańce, malowanie twarzy, zaplatanie warkoczyków oraz liczne gry i zabawy prowadzone przez animatorów. Dzieci bardzo chętnie z wszystkiego korzystały, został przygotowany również poczęstunek dla dzieci w postaci: szaszłyków, kiełbasek, sałatek, lodów, popcornu i waty cukrowej. Pogoda i humory dopisywały wszystkim uczestnikom podczas trwania zabawy.


05.07.2023 r.

PROGRAM POPŻ, POMOC ŻYWNOŚCIOWA

Informujemy, że w dniach 28 i 29 czerwca 2023r. odbyło się wydawanie żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa podprogram 2021 Plus.

Jednocześnie informujemy, że zainteresowanych kolejnym programem w ramach POPŻ prosimy o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tuchomiu w miesiącach: X, XI, XII 2023r.

Obecnie kryterium dochodowe uprawniające do korzystania z programu POPŻ wynosi:

- 1.823,60zł. w przypadku osoby samodzielnie gospodarującej;

- 1.410,00zł. na osobę w rodzinie.


Informujemy ponadto, że wydanie żywności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa nie było uwarunkowane wniesieniem jakichkolwiek opłat przez osobę potrzebującą ani uzależnione od jakichkolwiek świadczeń na rzecz Organizacji Partnerskiej Lokalnej, tj. Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tuchomiu czy Organizacji Partnerskiej Regionalnej, tj. Banku Żywności w Tczewie.

23.06.2023 r.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że zmieniają się godziny pracy Działu Świadczeń Rodzinnych.

Dział Świadczeń Rodzinnych czynny jest:

 • Od PONIEDZIAŁKU do CZWARTKU w godzinach od 08:00 do 15:00


 • W PIĄTEK w godzinach: 07:00:14:00

Jednocześnie informujemy, że godziny pracy Ośrodka nie zmieniają się. Interesanci przyjmowani są od poniedziałku do piątku w godzinach 07:00 - 15:00

23.05.2023 r.

PROGRAM POPŻ, POMOC ŻYWNOŚCIOWA

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuchomiu przekazuje do wiadomości, że w dniu 15 maja 2023 r. Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zatwierdził zmianę Wytycznych Instytucji Zarządzającej dla Instytucji Pośredniczącej i beneficjentów dotyczących działań realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 w Podprogramie 2021 Plus w zakresie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do pomocy żywnościowej w ramach PO PŻ z 220% do 235% kryterium określonego w art. 8 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r., uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej. W związku z powyższym do pomocy żywnościowej mogą zakwalifikować się osoby bądź rodziny, których dochody nie przekraczają odpowiednio:
- 1.823,60zł. w przypadku osoby samotnie gospodarującej;
- 1.410,00zł. w przypadku osoby w rodzinie.

04.04.2023 r.

Poszukujemy opiekuna prawnego

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuchomiu poszukuje kandydata do pełnienia funkcji opiekuna prawnego dla osoby małoletniej

Opiekun (opiekun prawny) – osoba powołana do ochrony interesów osobistych i majątkowych innej osoby, gdy ta takiej opieki potrzebuje (małoletni, osoba całkowicie ubezwłasnowolniona). Opiekun powinien zadbać o potrzeby życiowe osoby oddanej mu pod opiekę, powinien dbać także o jej majątek. Opiekun jest również przedstawicielem ustawowym swojego podopiecznego, czyli może dokonywać czynności prawnych w jego imieniu.


Polskie prawo przewiduje dwa przypadki sądowego ustanowienia opiekuna:

 • dla osoby małoletniej, gdy żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo gdy rodzice dziecka są nieznani. Opiekunem w miarę możliwości powinna zostać osoba wskazana przez rodziców (o ile nie zostali pozbawieni praw rodzicielskich) lub krewny albo inna osoba bliska dla małoletniego, o ile są takie osoby i nie stoi temu na przeszkodzie dobro małoletniego.

 • dla osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej – w pierwszym rzędzie opiekunem powinien zostać wyznaczony małżonek, w razie jego braku, jedno z rodziców, chyba że stoi temu na przeszkodzie dobro osoby mającej pozostawać pod opieką

Możliwe jest także ustanowienie opiekuna prawnego przez rodzica, gdy nie jest on w stanie sprawować władzy rodzicielskiej nad dzieckiem (np. w sytuacji wyjazdu za granicę). Należy wówczas sporządzić akt notarialny o upoważnieniu danej osoby do opieki nad dzieckiem.

Kwalifikacje opiekuna

Ustanowienie opiekuna może zostać dokonane wyłącznie przez sąd opiekuńczy, którym jest wydział rodzinny i nieletnich sądu rejonowego lub przez rodziców dziecka pełnomocnictwem notarialnym, zastępującym orzeczenie sądu. Opiekunem może być osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, a jednocześnie osobą posiadająca pełnię praw publicznych (pozbawienie praw publicznych jest jednym ze środków karnych, jaki sąd może nałożyć na sprawcę przestępstwa lub wykroczenia). Opiekunem nie może być również osoba uprzednio pozbawiona przez sąd praw rodzicielskich lub zwolniona z opieki. Nie można ponadto ustanowić opiekunem osoby, w stosunku do której zachodzi prawdopodobieństwo, że nie wywiąże się należycie z obowiązków opiekuna]. Opiekunem może być zarówno osoba posiadająca polskie obywatelstwo jak i cudzoziemiec, prawo nie przewiduje bowiem kryterium obywatelstwa dla opiekuna, choć ze względów praktycznych posiadanie takiego obywatelstwo może być korzystne.

Zadania opiekuna

Opiekun sprawuje pieczę nad osobą mu powierzoną, zarządza jej majątkiem, a także reprezentuje w dokonywaniu czynności prawnych i składaniu oświadczeń woli. Oznacza to, że powinien zapewnić jej środki do życia, mieszkanie i wyżywienie, w razie potrzeby wystąpić o świadczenia z ubezpieczeń społecznych (np. rentę) lub pomoc społeczną, zapewnić opiekę medyczną, realizację obowiązku szkolnego, itd.

Co do zasady, opiekun sprawuje opiekę bezpłatnie. Jednak może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyznaczenie mu stałego lub jednorazowego wynagrodzenia, jeśli wykonywana przezeń opieka, a w szczególności zarządzanie majątkiem, wymaga znacznego nakładu pracy.

Szczegółowych informacji udzielają :

  1. Joanna Kułakowska – tel. 59 821 50 53

  2. Halina Wantoch Rekowska – tel. 59 821 50 49

Swoją kandydaturę należy zgłosić do GOPS w Tuchomiu w formie papierowej na adres:

ul. Jana III Sobieskiego 16, 77- 133 Tuchomie

Lub elektronicznie na adres e-mail: gops@tuchomie.pl


03.02.2023

Od 1 lutego 2023 r. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy

Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Od 1 lutego ZUS zaczął przyjmowanie wniosków.

Wnioski o 500+ teraz również w aplikacji mZUS

W tym roku wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS. To łatwy i wygodny sposób na złożenie wniosku. Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store.

Wnioski można składać również za pośrednictwem narzędzi dostępnych w ubiegłych latach:

·         Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

·         portalu Emp@tia – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL

·         bankowości elektronicznej, jeśli bank ma taką usługę – opcja dla rodziców lub opiekunów, jeśli mają nr PESEL.

Kiedy wypłata świadczenia

Termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Osobie, która złoży go:

·         do 30 kwietnia 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

·         w maju 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,

·         w czerwcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,

·         w lipcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,

·         w sierpniu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

500+ dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce:

·         obywatelom UE/EFTA,

·         pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku osoby te powinny  dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Składanie wniosków o świadczenie 500+ na nowy okres świadczeniowy przez obywateli Ukrainy

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Osoby te powinny złożyć wniosek o świadczenie na formularzu SW-U, specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Zgodnie o obecnie obowiązującym stanem prawnym, wnioski SW-U na okres 2023/2024 obywatele Ukrainy mogą składać do 24 sierpnia 2023 r.

Więcej informacji o świadczeniu wychowawczym 500+.
ULOTKA 0168_23 Świadczenia rodzinne 500+_300+_RKO_żłobkowe_WCAG.PDF

03.02.2023

POPŻ 2023

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 [POPŻ] współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

PO PŻ przyczyniać się będzie do ograniczania ubóstwa poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego.

Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie), stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.  

Organizacje realizujące proces dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących zobowiązane są prowadzić działania w ramach środków towarzyszących mające na celu w szczególności:

 1. włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych,

 2. pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej),

 3. wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.


Poza powyższymi działaniami realizowanymi w ramach działań statutowych organizacji, prowadzone będą również działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w formie:

 1. warsztatów kulinarnych dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów i dietetyków pokazujących różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych,

 2. warsztatów dietetycznych i dotyczących zdrowego żywienia,

 3. programów edukacyjnych mających na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności,

 4. warsztatów edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych),

 5. inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących wynikające z potrzeb zgłaszanych przez uczestników biorących udział w programie POPŻ.

Dodatkowo, każda z organizacji partnerskich regionalnych (OPR – np. Banki Żywności) i organizacji partnerskich lokalnych (OPL – m.in. organizacje partnerskie Banków  Żywności) we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej (OPS) zobowiązana jest:

  1. dostarczać odbiorcom pomocy informacje o miejscach, w których osoby mogą skorzystać z działań w ramach projektów EFS oraz pomoc osobom potrzebującym w korzystaniu z takich działań,

  2. współpracować z OPS w celu udzielenia pomocy osobom korzystającym ze wsparcia FEAD na drodze do aktywizacji społecznej,

  3. oceniać w uzgodnieniu z OPS czy poszczególne osoby objęte pomocą żywnościową wymagają wsparcia aktywizacyjnego oraz informować odbiorców końcowych o możliwościach uzyskania takiego wsparcia ze środków EFS w poszczególnych regionach (informowanie o możliwości uczestnictwa w konkretnych projektach),

  4. kierować osoby zgłaszające chęć korzystania z pomocy żywnościowej do OPS celem oceny w zakresie możliwości objęcia wsparciem aktywizacyjnym.

Pomoc Żywnościowa jest dystrybuowana z Banków Żywności [Organizacja Partnerska Regionalna – OPR] do Organizacji Charytatywnych [Organizacji Partnerskich Lokalnych – OPL].

PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020

JEST WSPÓŁFINANSOWANY Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU POMOCY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM

PODROGRAM 2021 PlusCELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie luty 2023 – sierpień 2022, a jej celami szczegółowymi są:

  1. organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich lokalnych, zwanych dalej OPL, zgodnie z zasadami PO PŻ,

  2. racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPO oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym,

  3. przekazanie artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami POPŻ,

  4. prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu włączenie społeczne.

OKRES DYSTRYBUCJI ŻYWNOŚCI: luty 2023 – sierpień 2023

Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Banki Żywności w Tczewie do Organizacji Partnerskiej Lokalnej [OPL] na terenie województwa pomorskiego która przekazuje żywność bezpośrednio do osób potrzebujących.


KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI:

 1. Pomoc w ramach POPŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie - których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1707,20 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1320,00 PLN dla osoby w rodzinie, stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.

 2. Sposób kwalifikacji:1

 • OPS będą wydawać osobom potrzebującym skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej lub przekazywać OPL listy osób zakwalifikowanych do pomocy z POPŻ, pod warunkiem uzyskania zgody tych osób;

 • OPL mogą w swoich siedzibach przyjmować oświadczenia od osób kwalifikujących się do przyznania pomocy żywnościowej [załącznik nr 5 do wytycznych]. Oświadczenia wraz z wypełnionym skierowaniem przekazywane będą do OPS, , który potwierdza do kwalifikowalność do przyznania pomocy;

 • OPL mogą samodzielnie kwalifikować wyłącznie osoby bezdomne do udziału w POPŻ na podstawie podpisanego oświadczenia [załącznik nr 6 do wytycznych].

 ZASADY PRZEKAZYWANIA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH:

Pomoc żywnościowa jest przekazywana osobom najbardziej potrzebującym za pośrednictwem Organizacji Partnerskich Lokalnych jako zestaw artykułów spożywczych w formie paczek żywnościowych lub posiłków.

 1. Zestaw roczny artykułów spożywczych obejmuje artykuły spożywcze w łącznej ilości ok. 9,2 kg w tym:

NAZWA ARTYKUŁU

ILOŚĆ SZTUK NA OSOBĘ

OPAKOWANIE JEDNOSTKOWE (KG/L)

ILOŚĆ KG

NA OSOBĘ

CUKIER BIAŁY

2

1

2,00

MAKARON JAJECZNY  

4

0,5

2,00

MLEKO UHT

2

1

2,00

OLEJ RZEPAKOWY

2

1

2,00

POWIDŁA ŚLIWKOWE

1

0,3

0,3

SZYNKA WIEPRZOWA

3

0,3

0,9

 1. Paczka żywnościowa  to minimum kilka artykułów spożywczych [co najmniej 3] z różnych grup towarowych wydawanych jednorazowo. Uznaje się za dopuszczalne aby organizacje jednorazowo wydawały artykuły żywnościowe bez ograniczeń co do minimalnej liczby produktów w pojedynczym wydaniu. Zestaw artykułów spożywczych na Podprogram 2021 Plus określony jest dla jednego odbiorcy końcowego, zarówno dla osoby samotnie gospodarującej jak i dla osoby w rodzinie. Pomoc żywnościowa w formie paczek żywnościowych powinna być wydawana osobom najbardziej potrzebującym równomiernie w trakcie całego okresu dystrybucji w Podprogramie 2021 Plus.

 2. Posiłek  to każdy posiłek przygotowany w OPL, np. jadłodajnie, schroniska dla osób bezdomnych] do tego przeznaczone: śniadanie, II śniadanie, obiad – w szczególności gorący posiłek, podwieczorek, kolacja]. posiłki do spożycia na miejscu są przygotowywane i wydawane w placówkach posiadających zaplecze kuchenne (m.in. w schroniskach dla bezdomnych, jadłodajniach, noclegowniach) z wyłączeniem świadczenia usług firm zewnętrznych (np. catering).

 3. W przypadku gdy liczba osób uprawnionych do pomocy żywnościowej zgłaszających się w trakcie realizacji Podprogramu 2021 Plus jest większa niż do danej OPR/OPL będzie większa niż planowana, Instytucja Zarządzająca dopuszcza zmniejszenie zestawu rocznego dla 1 osoby, nie więcej jednakże niż do 80% jego całkowitej ilości (tj. do ok. 7,36 KG). W zestawie należy w miarę możliwości uwzględnić produkty ze wszystkich 6 grup artykułów spożywczych.

 4. W uzasadnionych sytuacjach np. stan zdrowia lub indywidualne potrzeby żywnościowe można zmienić artykuł spożywczy na inny w odpowiedniej proporcji lub zwiększyć liczbę opakowań.

 5. W przypadku rodzin z dziećmi dopuszcza się zwiększenie liczby opakowań artykułów spożywczych do potrzeb rodzin.

 6. Żywność jest wydawana osobom potrzebującym w ramach POPŻ nieodpłatnie.

SKŁADANIE SKARG PRZEZ OSOBY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCE:

Każda osoba potrzebująca ma prawo złożenia skargi dotyczącej sposobu dystrybucji żywność do lokalnego Banku Żywności, następnie do Federacji Polskich Banków Żywności z siedzibą w Warszawie albo do Instytucji Zarządzającej - Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE:

Działania realizowane przez Bank Żywności na rzecz podopiecznych OPL, przy współpracy z OPL i OPS:

 • warsztaty kulinarne;

 • warsztaty edukacji ekonomicznej;

 • warsztaty dietetyczne;

 • warsztaty niemarnowania żywności,

 • inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących

Działania towarzyszące mogą odbywać się w formie stacjonarnej lub zdalnej: on-line, telefonicznej, wydawniczej.

Działania realizowane są w siedzibie organizacji biorącej udział w Podprogramie lub w miejscu wyznaczonym przez organizację na rzecz podopiecznych, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się na stronach internetowych Banków Żywności.

Działania realizowane przez Organizacje Partnerskie Lokalne na rzecz podopiecznych to:

 • włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych, np.: zajęcia aktywizujące i wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, zmierzające do wyjścia z ubóstwa;

 • grupy wsparcia dla różnych kategorii osób w trudnej sytuacji (np. osoby starsze, matki z dziećmi, osoby samotne);

 • pomoc towarzysząca niezbędna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych – osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej);

 • pomoc w utrzymaniu higieny osobistej osobom bezdomnym;

 • wsparcie psychologiczne/terapeutyczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS  do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach POPŻ – ale nie znaczy to, że każda osoba musi z nich skorzystać. Konieczna jest współpraca z OPS w zakresie rzeczywistych potrzeb objęcia wsparciem działaniami osób, które korzystają z POPŻ. Działania nie mogą się pokrywać z działaniami prowadzonymi w ramach innych funduszy unijnych (EFS i PROW) w danym województwie, ale muszą być z nimi komplementarne.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/podprogram-2021-plus

1 W okresie epidemiologicznym OPS/OPL może kwalifikować w sposób zdalny na podstawie złączników 5.1, 6.1, 7.1


Zasady postepowania w okresie zagrożenia epidemiologicznego związanego z COVID-19 w ramach realizacji POPŻ Podprogram 2021Plus.

 1. W celu minimalizacji ryzyka zarażenia, zaleca się kwalifikowanie przez OPS/OPL osób najbardziej potrzebujących do pomocy żywnościowej na podstawie przeprowadzonego wywiadu telefonicznego lub z wykorzystaniem innych dostępnych środków komunikacji elektronicznej. Pracownik ośrodka pomocy społecznej, a w przypadku osób bezdomnych także przedstawiciel organizacji partnerskiej samodzielnie lub za pośrednictwem przedstawiciela innej placówki, wypełnia formularz skierowania, zgodnie z wzorem w załączniku nr 5.1 lub formularz oświadczenia zgodnie z wzorem nr 7.1 do Wytycznych IZ. Podpisany formularz przekazuje się w formie elektronicznej lub innej dostępnej formie do właściwej organizacji partnerskiej, która na jego podstawie udostępnia żywność osobie zakwalifikowanej.

 2. W przypadku tymczasowego zawieszenia działalności organizacji wydających posiłki, osobom zakwalifikowanym do pomocy żywnościowej w formie posiłku, zaleca się udostępniać pomoc na wynos lub w formie paczek żywnościowych.

 3. W przypadku osób bezdomnych, dopuszcza się zwiększenie liczby opakowań artykułów spożywczych, odpowiednio do potrzeb tych osób i możliwości OPR/OPL. Osoby bezdomne zgłaszające się do programu w okresie epidemiologiczny należy zakwalifikować na podstawie załącznika nr 6.1.

 4. Przedstawiciele placówek, w których przebywają osoby bezdomne, takich jak: schroniska, noclegownie, hospicja itp. Nie należących do sieci organizacji partnerskich w ramach POPŻ, mogą w imieniu osoby/osób bezdomnych wypełniać i przekazywać oświadczenia bezpośrednio do organizacji partnerskich, jak również odbierać paczki z żywnością i przekazywać je osobom bezdomnym. Do odbioru paczki z żywnością z OPL uprawnieni są także funkcjonariusze służb takich jak m.in. WOT, Straż Miejska lub Ochotnicza Straż Pożarna.

 5. Prowadząc dystrybucję żywności należy stosować środki ostrożności i stosować się do bieżących zaleceń służb sanitarnych.

 6. Osoba wydająca żywność/dostarczająca żywność osobie uprawnionej zaznacza w formularzu stanowiącym załącznik nr 2 do Wytycznych IZ jakie artykuły spożywcze zostały dostarczone i potwierdza podpisem wydanie artykułów.

 7. Jeśli pomoc żywnościowa została dostarczona przez pracowników innych instytucji lub służb niż organizacje partnerskie, listę wydanych artykułów spożywczych należy przekazać właściwej organizacji partnerskiej.


18.01.2023

Senio-RITA

W ramach projektu „Senio-RITA” dnia 17.01.2023 roku w Sali wiejskiej w Kramarzynach odbyła się pogadanka zdrowotna prowadzona przez zielarkę Bożenę Ogar-Ekiert. Tematem przewodnim były naturalne metody wzmacniania odporności organizmu, uczestnicy spotkania poznali tajniki zbierania, konserwowania i przechowywania cennych darów natury.18.01.2023 

Program webinarium Cyberbezpieczeństwo w kontekście zagrożeń występujących.pdf
W dniu 20 stycznia 2023 roku Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wspólnie z Biurem Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji oraz Biurem Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji organizuje seminarium w formule on-line w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku CEDUR, oraz Centrum Edukacji dla Bezpieczeństwa Rynku Finansowego pt.: „Cyberbezpieczeństwo w kontekście zagrożeń występujących w Internecie, w szczególności oszustw na urządzeniach mobilnych”.

Webinarium dedykowane jest SENIOROM, w celu zwiększenia świadomości i uwrażliwiania na zagrożenia społeczne występujące w Internecie. Seminarium odbędzie się w godzinach 17:00 – 18:00, logowanie odbędzie się od godziny 16:45.

Zgłoszenia do udziału w szkoleniu są przyjmowane za pośrednictwem elektronicznego formularza zgłoszeniowego:

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/edukacja_cedur/formularze?articleId=80762&p_id=18

Potwierdzenia uczestnictwa w tym BEZPŁATNYM webinarium, przesłane zostaną najpóźniej 19 stycznia 2023 roku. Szczegółowe informacje dotyczące programu, formularza zgłoszeniowego oraz linku do logowania opublikowane zostały na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego, oraz na stronie: www.policja.pl.

13.01.2023

LEGITYMACJA EMERYTA-RENCISTY

mLegitymacja – nowa forma, te same uprawnienia

Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista otrzyma elektroniczną wersję legitymacji ZUS – mLegitymację. Będzie ona dostępna na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. smartfonie), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, wydamy automatycznie również legitymację w wersji elektronicznej. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu – tradycyjnej karty oraz mLegitymacji – zgodnie ze swoimi preferencjami. 

mLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą, i skorzysta z ulg oraz przysługujących jej uprawnień, np. zniżek do biletów.

Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane w latach ubiegłych, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności. 

Zmiany od 2023 r. dla nowych emerytów i rencistów

Nowy rok to również zmiany odnośnie do legitymacji dla nowych emerytów i rencistów. Osoby te otrzymają tylko mLegitymację, czyli dokument w formie elektronicznej. Będzie można z niej korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Aby dodać dokument do aplikacji, wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty” (więcej informacji w ulotce "mLegitymacja emeryta-rencisty w Twoim telefonie" (plik pdf 665kb).

Nowi emeryci i renciści, którzy nabędą prawo do świadczeń w 2023 roku, a chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, powinni złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS  na formularzu ERL

Szczegółowe informacje nt. mLegitymacji emeryta-rencisty pojawiły się na naszej stronie internetowej mLegitymacja - ZUS.

mLegitymacja_ulotka.PDF